Baş Ağrınıza Doğal Çözümler;

1.583 kez görüntülendi

Baş Ağrınıza Doğal Çözümler;

Eğer sizde gerilim ve baş ağrısından muzdaripseniz bu yazıyla baş ağrısını önlemek için alternatif yollar öğrenebilirsiniz. Tabi öncelikle  ciddi bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için doktor  kontrolünü ihmal etmemelisiniz.

Sağlık sorunu kökeni olmayan strese  bağlı  baş ağrısı yaşıyorsanız , ağrı kesicilere alternatif  bir kaç doğal yöntem. Baş ağrılarının çok geniş nedenlerden kaynaklanabilir bundan dolayı önemsenmeli  ve sürekli ise doktor kontrolüne mutlaka gidilmelidir. Genelde insanların  dönem dönem  %78’nin gerilim kaynaklı baş ağrısı yaşadıklarını tahmin etmektedir. Baş ağrısını etkileyen  bazı en bilindik faktörler stres, az uyku, az yemek yemek , bilgisayarda uzun vakit geçirmek  gibi nedenlerden kaynaklanabilir.Ağrı kesiciler ağrılarınızı hafifletse de  özellikle uzun zaman kullanımlarından kaynaklı bir takım kendi  risklerini  beraberinde getirirler.  İçeriklerindeki Asetaminofen karaciğer hasarına neden olabilir ve mide rahatsızlıkları hatta aşırı kullanımlarda mide kanamalarına bile neden olabilirler. Neyse ki aşağıdaki doğal yollarla gerginlik ve baş ağrısını kontrol edebilirsiniz.

Nane Yağı; Nane yağını deneyin Alman kaynaklı plesebo  kontrollü  çalışmada stres  ve baş ağrısından muzdarip gönüllülere  alın ve şakaklarına %90 etenol ile karışık %10 nane yağı uygulanır.Ve ağrının 5 dakika  sonra geçtiği gözlemlenmiştir. Hemde hiçbir yan etkisi olmadan.

Kafein; Kahve,çayın keyfini çıkartarak baş ağrınızı kontrol altına alabilirsiniz. Kafeinin baş ağrısını rahatlatmak için etkili olduğu bilinir. Kan damarlarındaki şişliği azaltır.

Su İçmek; Daha fazla su içmek Mayo Clinic uzamları dehidratasyon baş ağrısını nedeni  olabilir ve vücudun daha fazla su ihtiyacının göstergesi olabileceğini söylemişlerdir. Gün içerisinde az su içmek baş ağrısı nedenidir. Mayo Clinic uzmanları bu gibi durumlarda idrar  rengine bakarak dehidre olup olmadığını anlayabileceğimizi vurgulamışlardır. Eğer idrarın rengi koyu sarı ise susuzluk vardır açık ise dehidre yoktur.

Söğüt Kabuğu; Söğüt kabuğu baş ağrısı için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bilinen en eski yöntemlerden biridir. Söğüt kabuğu aspirini geliştirmek için kullanılan salacin adlı bir madde içerir. Maryland Üniversitesinde yapılan bir çalışma, iltihabı azalttığı ve yanı sıra ağrıyı azalttığı ve çalışmalar sonucu aspirin kadar etkili olduğu bulunmuştur. Söğüt kabuğu kapsül yad çay olarak bulunabilir.

Yediklerinize Dikkat; Bazı gıdalar hassas kişilerde gerilim baş ağrısını tetikleyebilir.Monosodyum glutamat ,çikolata, peynir, kırmızı şarap, nitratlar ve aşırı dozda kafein alımı nedenler arsında olabilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız eliminasyon diyeti uygulayabilirsiniz.

Yeterince Magnezyum Alın;  Yapılan çalışmalarda baş ağrısı olan bir gurubun kan değerlerinde magnezyum  oranının düşük olduğu gözlemlenmiştir.Günde üç kez 250 mg magnezyum alımı baş ağrısını hafiflettiği  gözlemlenmiştir. Magnezyum badem,muz ve avokado da yoğun olarak bulunur.

Köri Tüketin; Aberdeen Rowett Araştırma Enstitüsü’nde çalışmada Hint baharatı köri de aspirinde aktif bir madde olan salisilat içerdiğini bulmuşlardır. Doğal bir ağrı kesici özelliği taşır. Yemeklerinizde hafif körili yemekler tercih edebilirsiniz.

Yukarda yazılı olan baş ağrısı için doğal alternatif yollar olup yinede baş ağrısının çok ciddi nedenleri olabileceğinden  önemsenmeli ,doktor kontrollerinde  ciddi bir sorundan kaynaklanmadığı görülürse bu yöntemler denenmelidir.

Baş Ağrınıza Doğal Çözümler; Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz